[гучні справи]

Загиблий Олександр Каназірський належав до угрупування з Південного, убивця Дмитро Рашевський був близький до ОЗУ «Лисих».

Правоохоронці повідомили про підозру Дмитру Рашевському на прізвисько Рашик, який під час бійки застрелив опонента – Олександра Каназірського, співробітника муніципальної варти міста Південне, що на Одещині. Інцидент трапився у готелі Sky Loft у Печерському районі Києва, пишуть [гучні справи] із посиланням на OBOZ.UA.

«За процесуального керівництва Печерської окружної прокуратури міста Києва повідомлено про підозру двом учасникам бійки в готелі в Печерському районі столиці. Так, 29-річний мешканець Дніпра підозрюється в хуліганстві, вчиненому групою осіб. 30-річному мешканцю Василькова повідомлено про підозру в умисному вбивстві та хуліганстві, вчиненому групою осіб та із застосуванням вогнепальної зброї», – цитує видання поліцейський прес-реліз.

Видання «Ділова Одеса» припускає, що причиною бійки, що призвела до смертельної стрілянини, став конфлікт навколо так званих «офісів» (мова про шахрайські кол-центри). Мовляв, за деякими даними, контроль за цими «офісами» у Південному став предметом розбіжностей між різними угрупованнями. Представники муніципальної варти з Одещини, ймовірно, намагалися взяти ці «офіси» під свою опіку, що й спровокувало конфлікт.

Як пише інтернет-видання Detective-info, Рашик раніше неодноразово потрапляв у поле зору ЗМІ та правоохоронців. Відомо, що у юнацькому віці цей вихованець запорізького клубу тайського боксу «Кросс» неодноразово здіймався на п'єдестали континентальних та світових турнірів: в 2010-му році здобув «золото» на Чемпіонаті Європи в Італії, а наступного року – виграв Кубок Європи та став срібним призером світової першості.

Дмитро Рашевський
Дмитро Рашевський

Втім, закріпити ці успіхи на дорослому рівні Дмитру Рашевському в повній мірі не вдалося. Натомість молодик звів дружбу з представниками навколокримінального світу Запоріжжя, зокрема – членом відомої в регіоні «банди Лисих» Олександром Мокроусовим (Усовим) на прізвисько Мальок.

Олександр Мокроусов
Олександр Мокроусов

За даними слідства, у березні 2018 року Мальок із групою поплічників, серед яких опинився і Дмитро Рашевський, організували викрадення мешканки Запоріжжя, в якої з погрозами застосування зброї вимагали 200 тис. грн, а окрім цього «віджали» її автівку та телефон. Розгляд цієї кримінальної справи й понині триває в суді.

Влітку 2019 року Рашик «засвітився» в іншій кримінальній історії. Тоді низка підприємців курортного селища Кирилівка в Мелітопольському районі публічно звернулися до правоохоронців зі скаргами на вимагання з боку представників окремих «громадських контролерів», які буцімто діяли під проводом Рашевського. Втім, надалі цей скандал спустили на гальмах, й він не мав кримінальних наслідків для цього джентльмена.

Співрозмовник видання, обізнаний з окремими деталями біографії Рашика, дав зрозуміти, що своєрідна безкарність Дмитра Рашевського на той період може бути пов'язана з його «обопільно вигідною співпрацею» з людьми із погонами.

«Якщо казати грубо, то на той момент це було угруповання, яке зростало під крилом та щільною опікою СБУ. Основний профіль його діяльності – «підбиття» та поставлення «на лічильник» різного штибу наркобариг, торговців тощо», - зазначило джерело видання в правоохоронних органах.

Видання також звертає увагу, що на момент скоєння Рашиком пострілів у столичному Sky Loft Дмитро Рашевський був військовослужбовцем однієї з військових частин, якій приписують протекцію з боку ГУР МО.

Видання «Інформатор» у свою чергу зазначає, що за Дмитра Рашевського вже почали заступатися впливові сили. Зокрема, військові, що представляються його «бойовими побратимами», записали відео, у якому просять не спекулювати на події та стверджують, що Рашевського навіть неодноразово нагороджували як учасника бойових дій.

А деякі ЗМІ прямо стверджують, що на ексспортсмена вчинили напад у готелі, буцімто, через те, що той пробував припинити роботу закладу в комендантську годину. Зазначимо, що подібний спосіб «інформаційного творення героя» є явною спробою вплинути на громадську думку – інакше кажучи, «відмазати» Дмитра Рашевського від відповідальності.

Дмитро Рашевський

Відеозапис із «побратимами» підозрюваного, людьми, вдягнутими у військову форму зі зброєю в руках, але без жодних шевронів та позначень підрозділу, з'явився у інформаційному просторі ввечері у понеділок 25 листопада. Його вкинули через медійника Олексія Гвоздєва, у профілі якого вказано, що він працював заступником шеф-редактора одного з відомих інформаційних порталів Києва і України. Відтак, цільовою аудиторією відео явно були інші ЗМІ, а через них – більш широка аудиторія.

«Не так давно сталася прикра подія, на нашого побратима було скоєно напад у готелі Sky Loft. Весь Інтернет зараз гудить, і з перекрученими фактами - нібито Дмитро Рашевський підстрелив людей. Попрошу не робити таких суджень, тому що це була вимушена самооборона, оскільки на нього було скоєно напад. Зараз людей цих всіх встановлено, і вони також притягуються до кримінальної відповідальності, а слідство покаже, хто правий, а хто - ні. Нікому не дано право писати й поливати брудом нашого побратима», - промовляє на камеру один з чоловіків, вдягнутих у військову форму.

«Інформатор» зазначає, що це відео є лише частиною інформаційної кампанії на захист Рашевського. Так, деякі медіа вже підхопили посил, прямо стверджуючи, що Дмитро Рашевський є нібито «постраждалим через злочинне угруповання». Це, зокрема, «Aspi news» - невеличке ЗМІ, що позиціонує себе, як «інформагенція». Воно почало відверто захищати Рашика.

За версією Aspi news, Дмитро Рашевський приїхав до Києва у відпустку і зупинився на ніч у готелі, де нібито «виявив незаконну роботу алкогольного бару» у нічний час та «відоме організоване злочинне угрупування» біля нього. Як личить справжньому лицареві, Рашевський не зміг просто пройти повз брутальне порушення суспільного порядку і з відкритим забралом кинувся захищати законність у елітному готелі на Печерську.

«Після зауважень Дмитра щодо дотримання Закону України, озброєні злочинці розпочали штовханину, після чого нанесли тяжкі тілесні травми військовому. Дмитро в цілях захисту власного життя зробив попереджувальний постріл в повітря, проте, навіть після такого жесту злочинці не зупинялися, після чого військовий був вимушений стріляти на ураження, аби не загинути від жорстокого побиття та погроз злочинцями зброєю», - пише видання без посилань на будь-кого, подаючи інформацію, як власну.

Крім того, Aspi news фактично від імені неназваних «військових» висуває іншим учасникам сутички у ресторані готелю ультиматум: або ті добровільно з'являються до правоохоронних органів «якщо вони хочуть зберегти життя та здоров'я», або згодом «буде оприлюднена інформація про кожного учасника нападу на військового». У якості доказів про те, що інформація в них дійсно є, медіа надає деякі світлини учасників сутички, і навіть фото жетона, ймовірно, одного з фігурантів з позначенням «ЮКП МВ» (розшифровується, як «Южненське комунальне підприємство «Муніципальна варта»).

Утім, постраждала сторона – дійсно не прості громадяни.

Як пише «Інформатор», імена, подробиці про характер уражень і навіть службові посвідчення постраждалих і загиблого під час сутички у Sky Loft виклав у мережу одеський активіст і громадський діяч Дем'ян Ганул. За його словами, йдеться про штатних співробітників міськради міста Південне (Южне). Саме там розташований один з найбільших портів України, задіяний в експорті зерна з серпня 2022-го (це важливо).

Олександр Каназірський
Олександр Каназірський

Так, під час конфлікту загинув Олександр Іванович Каназірський, що, за словами Ганула, був штатним співробітником Южненської міськради, і, начебто, «на громадських засадах» допомагав місцевій муніципальній варті («але його офіційно затвердили на сесії міськради та видали службове посвідчення», - додає Ганул). Олександр Каназірський отримав вогнепальне поранення грудної клітки, що призвело до смерті: у кареті «швидкої» на шляху до лікарні помер саме він.

Олександр Каназірський
На цьому фото присутні троє учасників збройної сутички у київському готелі

Другим постраждалим, за словами Ганула, є Георгій Георгійович Арабаджи. Він отримав вогнепальне поранення грудної клітки зліва. Що Арабаджи робив у Києві - загадка: буквально напередодні, 22 листопада, людина з таким самим прізвищем із Болграда на Одещині стала керівником ТОВ «Агроцентр-Плюс» (логістика та оптова торгівля продуктами). Також на нього записано ТОВ «Рапс» (вирощування зернових культур, м. Ізмаїл) і ТОВ «Лінт» (логістика, виробництво олій, м. Ізмаїл - діяльність припинено).

Компанія «Агроцентр-Плюс», щасливим керівником якої став Арабаджи, вела активну діяльність зі скупки землі аграрного призначення: про це, зокрема, відомо з позову до Регіонального центру аукціонів на Полтавщині – бізнесменам відмовили у праві участі в земельних торгах.

Також у ресторані готелю був присутнім начальник КП «Муніципальна варта» міста Південне Іван Костянтинович Сур'єв. Він є керівником кількох компаній в Одесі: «Сек'юріті технолоджі» та «Служба безпеки «Спецпідрозділ». А також, судячи з картки на сайті логістичної компанії «Ukrtrain», що займається надприбутковими нині залізничними та морськими перевезеннями (у тому числі – зерна), працює начальником її служби безпеки, куди «прийшов із силових структур».

Попри успіхи пана Арабаджи, увагу на себе звертає саме особа Івана Сур'єва. Згадок про його минуле в системах МВС чи інших силових структур знайти не вдалося. Однак окрім фірм, пов'язаних з безпекою, він є ще керівником ТОВ «Трансгруплогістика» - а це досить потужна компанія, що веде торгівельну діяльність, займається логістикою (вантажний автотранспорт) і навіть може проводити розслідування. Власне, основним видом діяльності в неї вказана саме «діяльність приватних охоронних служб».

Цікаво, що до неї причетні «найкращі люди Одеси»: так, зарплатню у ній, судячи з декларації, отримував Артем Сидоренко, якого у 2021-му призначив керувати міським транспортом Одеси міський голова Геннадій Труханов. Та все ж магістральною для Сур'єва є діяльність Ukrtrain – це один з головних перевізників зерна напіввагонами Україною, а також до Румунії та Молдови, він надає «ексклюзивні» умови, у т.ч. допомагає з оформленням документів і страхування. А його гендиректорка Юлія Хомяк є у переліку експедиторських організацій, що мають договори з «Укрзалізницею» на транзитні перевезення країною на 2024-й рік.

Тож не виключено, що конфлікт у пафосному ресторані був пов’язаний із зерновими «схемами» Втім, не варто скидати з рахунків банальну «битовуху», тобто, яке їхало - таке й здибало.

[гучні справи]

Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.


fb Мы в Twitter RSS

матеріали


fb Мы в Twitter RSS

хроніка