Компанія Олександра Януковича за останні два роки відправила за кордон майже півмільйона тон вугілля - здебільшого до Туреччини.
За найбільшим експортером вугілля з окупованих територій України стоїть син Віктора Януковича - Олександр Янукович, передає Преступности.нет з посилання на розслідування "Важливих історій".
"Насправді вугілля, марковане в митних деклараціях як російське, видобуто зовсім не в РФ, а в донецьких і луганських вугільних шахтах. Далі його за кордон відправляють структури, пов'язані з Олександром Януковичем. Гроші за вугілля йдуть на рахунки офшору з Британських Віргінських островів, а вугілля - до Туреччини та інших країн", - пише видання.
Після втечі з України в 2014 році Янукович-молодший, як і його батько з колишніми соратниками, влаштувався в Росії. В Україні він перебуває в розшуку, Євросоюз ввів проти нього санкції за підтримку російської окупації Донбасу. Швейцарські активи Януковича було заморожено.
На Донбасі окупанти закрили більшу частину шахт, які й до війни були дотаційними. У різний час контроль над вивезенням вугілля з окупованих територій був в українського бізнесмена Сергія Курченка, у російського бізнесмена Євгена Юрченка, у кума Путіна Віктора Медведчука.
Російські журналісти знайшли компанію "Енергоресурс", яка у 2023 і 2024 році експортувала з РФ майже півмільйона тон вугілля. Компанія "Енергоресурс" зареєстрована в офісі на околиці Ростова-на-Дону, у двоповерховій будівлі, де межує з автосервісом і магазином будматеріалів.
Постачальники компанії знаходяться в окупованих українських регіонах: "Торговий дім Донське вугілля", "РТК Східвугілля", шахта "Комсомолець Донбасу", шахта "Ждановська", "Імпекс-Дон" та інші. Офіційний власник компанії - Олексій Іванов. Він щонайменше з 2016 року працює в різних юридичних компаніях, пов'язаних з Олександром Януковичем. Директор "Енергоресурсу" Павло Земляков теж може бути пов'язаний зі структурами Януковича. У телефонних книгах він записаний як "Павло ДРФЦ". ДРФЦ, або Донбаський розрахунково-фінансовий центр - це група з кількох гірничо-збагачувальних фабрик, володіння якими приписували Олександру Януковичу.
У річному звіті "Енергоресурсу" зазначено, що 2023 року компанія отримала позику на $7 мільйонів під скромний 1% від компанії Sl holdings limited. Однойменна компанія зареєстрована на Кіпрі; нею раніше володів Едуард Слинько, колишній гендиректор холдингу Януковича "Мако".
Зараз кіпрською компанією опосередковано володіє якась Дар'я Лавринець. Жінка з таким самим ім'ям - директор і власник компанії "Турсіоп". До неї "Турсіопом" володіла Тетяна Котова, чий телефонний номер у записниках вказано як "Тетяна Дім Януковича".
Ще одну позику "Енергоресурс" отримав 2021 року від Сергія Єрмольчука - тодішнього гендиректора компанії "Прайд М". За даними видання "Схеми", через "Прайд М" Янукович може володіти нерухомістю в Москві.
"Енергоресурс" закуповує вугілля у різних постачальників на Донбасі і везе до Туреччини залізничним і морським транспортом. Одержувачем, згідно з митними даними, виступає компанія Energy Union c Британських Віргінських островів. Низька ціна дає змогу заощадити на експортних митах, а далі Energy Union може продавати вугілля куди завгодно, і за якою завгодно ціною. Така схема має сенс тільки якщо ці компанії афілійовані", - вважає видання.
У російському реєстрі юридичних осіб вдалося знайти філію однойменного офшору - "Енерджі юніон", зареєстровану в Ростові-на-Дону в липні 2022 року. Директора компанії звуть Артем Ополинський - це співробітник тієї самої компанії "Енергоресурс".
До 2022 року серед країн - одержувачів вугілля від "Енергоресурсу" були, зокрема, Болгарія, Естонія, Чехія і Румунія. Але 2022 року Євросоюз ввів заборону на купівлю вугілля з Росії. Зараз майже все вугілля "Енергоресурсу" йде в Туреччину. За 2021-2023 роки "Енергоресурс", близький до Олександра Януковича, отримав 3,5 мільярда рублів виручки (щонайменше 350 мільйонів доларів).
Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.