[гучні справи]

Як хабарниця із хмельницької МСЕК Тетяна Крупа стала доларовою мільйонеркою.

«Тетяна Василівна – дуже хороший керівник, приємна, добра людина! Те, що її звинувачують, то це ще не доказано. Оце про хабарі люди приходять і видумують. Нічого такого не було! Вона прекрасна людина і просто шкода, що так сталось», – так відгукуються про Тетяну Крупу її підлеглі, медики Хмельницької обласної МСЕК.

Після гучного затримання у Хмельницькому 64-річної Тетяни Крупи за підозрою у незаконному збагаченні, її син Олександр звільнився з посади керівника місцевого управління Пенсійного фонду і почав позбуватися бізнесу в Україні. Інші родичі, які теж працюють на державній службі, позакривали свої профілі у соцмережах і відмовчуються. Їм є що приховувати – мільйони доларів у цій сім’ї з’явилися не просто так. NGL.media спробували реконструювати життєвий шлях Тетяни Крупи, який наразі привів її до камери СІЗО.

Обласна МСЕК розташована на першому поверсі Хмельницької обласної клінічної лікарні. Чотири роки тому в одному із сусідніх кабінетів затримали на хабарі колегу Тетяни Крупи, тодішнього керівника міської МСЕК Любомира Зав’яльця. На суді його теж активно захищали підлеглі, характеризуючи якнайкраще, і в результаті він у першій інстанції таки добився виправдання. Щоправда, через кілька місяців його таки посадили на два роки. Любомир Зав’ялець провів за гратами близько 9 місяців, після чого суд дозволив йому добровільно мобілізуватися в ЗСУ.

У випадку з Тетяною Крупою, яка очолювала обласну МСЕК останні 16 років, підлеглі теж зберігають відданість. Схоже, для них стало повною несподіванкою, що під час обшуку у їхньої керівниці виявили величезну кількість готівки. «Ми всі дуже розстроєні», – зітхає працівниця реєстратури МСЕК на прохання описати настрої у колективі. Нагадаємо, що у квартирі і робочому кабінеті Тетяни Крупи виявили готівкою у різних валютах понад 164 млн грн, які були розіпхані ледь не по всіх щілинах.

1
Тетяна Крупа під час обрання їй запобіжного заходу у суді

Гучну справу Тетяни Крупи розглядають у Києві, а місцеві хмельницькі правоохоронці до неї взагалі не залучені. Однією з причин недовіри до місцевих може бути викриття відомого журналіста Юрія Бутусова, який з’ясував, що 50 прокурорів у місцевій прокуратурі мають офіційну інвалідність. Оскільки інвалідність оформляли у МСЕК на чолі з Тетяною Крупою, а пенсії з інвалідності виплачував Пенсійний фонд, який очолював її син, місцеві прокурори навряд чи були б зацікавлені в об’єктивному розслідуванні.

Партія «Слуга народу», від якої Крупа є депутатом облради, не згадуючи її прізвища обмежилася заявою про відкликання «за народною ініціативою». Голова фракції «Слуги народу» у Хмельницькій облраді відмовилась від коментарів.

Гроші люблять тишу

До осені 2024 року про цю сім’ю майже ніхто не знав навіть у Хмельницькому. Як депутатка обласної ради Тетяна Крупа ніколи не була особливо продуктивною та не потрапляла у скандали. Її чоловік Володимир та син Олександр, хоч і займали керівні посади у держорганах, теж не виділялись особливою публічністю, за винятком хіба кількох інформаційних заміток у місцевих ЗМІ.

Схоже, саме звичка не висуватись допомогла цій родині так довго перебувати у тіні, накопичуючи статки. Адже навіть судячи з декларацій Тетяни Крупи та її родичів, багатство не звалилось на їхні голови раптово – цей процес тривав роками, якщо не десятиліттями.

Наприклад, народний депутат від Хмельниччини Сергій Лабазюк вважає, що лише на оренді комерційної нерухомості Крупи цілком могли накопичити значні статки. До нардепа звернулись не лише через його хмельницьку прописку, але й тому що у медіа з’явилася інформація, що він є бізнес-партнером цієї сім’ї. Лабазюк вважає, що визначення «бізнес-партнер» надто перебільшене, але підтвердив, що його ТОВ «Аграрна компанія 2004» орендує у них низку земельних ділянок в області.

«Я знаю цю сім’ю з різних сторін дуже багато років, тому можу сказати, що вони все життя мали бізнес. Тільки питання, що було перше: державні посади, а потім бізнес, чи навпаки? Цього я не знаю. Але в них є величезна кількість нерухомості, – каже Лабазюк. – Зараз пишуть про їхні будинки десь в Туреччині чи Іспанії, але забувають про комерційну нерухомість у Хмельницькому. А що таке комерційна нерухомість? Це якісь магазинчики, якісь перукарні і так далі. І це все вони здають в оренду. І я про цю нерухомість чув ще років десять тому. Тому в них точно є офіційні доходи, які в принципі, можна пояснити. Чи пояснює це шість мільйонів доларів, яких в них знайшли, це важко сказати».

Саме родинним бізнесом сьогодні родина Крупів намагається пояснити виявлену у них готівку. Вони демонструють енергетичний, будівельний та продуктовий бізнеси. Але не акцентують увагу на тому, що ще два роки тому усі дорослі члени родини – сама Тетяна, її чоловік Володимир, син Олександр та невістка Катерина – працювали на державних посадах, що суперечить можливості вести бізнес.

Під час арешту Тетяни Крупи її чоловік Володимир заявив, що правоохоронці ще раніше «цікавились його сином». Ймовірно, це зумовлено тим, що 37-річний Олександр все життя працює на різних державних посадах. Останні три роки він очолював головне управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області – саме тут нараховують виплати за інвалідністю. Раніше Олександр Крупа очолював комунальне підприємство облради «Хмельницька обласна база спеціального медичного постачання», а також був заступником голови Хмельницької районної адміністрації.

2
Олександр Крупа з дружиною Катериною

Хмельницька волонтерка Тетяна Юзепчук, яка товаришує з Олександром Крупою, не вірить, що він та його мати дотичні до корупційних оборудок. Вона каже, що Крупи активно та багато допомагали військовим. Проте на уточнююче питання, що означає «багато» і чи можна це бодай якось порівняти з купами вилученої під час обшуків готівки, Юзепчук каже, що воліє дочекатися рішення суду у цій справі. «Я можу сказати, що ці люди дуже багато допомагали. Я б не хотіла оцінювати, поки немає рішення правоохоронців. І щодо допомоги ухилянтам, то це ще треба довести. Я не знаю, як це коментувати», – каже вона.

Юзепчук переконана, що «розумні люди вміють поєднувати багато різних справ та дій», саме тому Крупам начебто вдавалось суміщати приватний бізнес та державну роботу.

37-річна Катерина Крупа, дружина Олександра, теж вочевидь, «розумна людина», адже ще до 2022 року працювала у Центрально-західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції, де впродовж чотирьох років була керівницею управління реєстрації. До того вона працювала в управлінні праці та соціального захисту Хмельницької міськради.

Щоправда, згідно з розміром заробітної плати, яку вона декларувала, в Мін’юсті Катерина Крупа не особливо працювала. Наприклад, у 2022 році її річна зарплата склала 21,5 тис. грн, а у 2020 році лише 795 грн. Ймовірно, це зумовлено декретною відпусткою, адже в цей період вона народила доньку і почала активно займатись бізнесом – вона просувала родинний бізнес з продажу сирів.

У квітні 2023 року Катерина Крупа разом зі своїм чоловіком Олександром та хмельницьким підприємцем Андрієм Кримінським стала засновницею польської компанії Novis Food, зареєстрованої у Вроцлаві. За документами, компанія може займатися продажем молочної продукції і ресторанною діяльністю. Журналісти намагались розпитати про цей бізнес у Андрія Кримінського, проте він категорично відмовився спілкуватися, як тільки почув питання. Катерина і Олександр Крупи не відповіли на прохання про коментар.

За даними ДБР, у жовтні 2022 року Тетяна Крупа перерахувала до польського банку Pekao 590 тис. доларів, а її чоловік-пенсіонер Володимир Крупа тримає на рахунках в польських банках 1,3 млн доларів та 11,4 тис. євро.

Власне, Володимир Крупа до свого виходу на пенсію у 2022 році теж присвятив життя роботі на державу. У 2000-х роках він керував обласним КРУ (Контрольно-ревізійне управління, після ліквідації функції перейшли Державній аудиторській службі), а після його ліквідації – очолював інші органи фінансового контролю. При цьому будь-які спроби переведення на іншу посаду він оспорював у суді і поновлювався на керівній посаді.

Після арешту Тетяни Крупи у деяких медіа з’явилися повідомлення, що Володимиру Крупі належать кілька компаній на Кіпрі та в Австрії. NGL.media перевірили цю інформацію і з’ясували, що насправді кіпрські компанії належать його повному тезці – 44-річному киянину Володимиру Крупі.

А от щодо бізнесу у Австрії, то він справді був. Але не у Володимира, а у його сина. Два роки тому Олександр Крупа мав ресторанний бізнес у Відні. У 2017 році він разом з двома громадянами Австрії українського походження Тарасом Сенівим та Миколою Антонішевим зареєстрував фірму KSAN Partners GmbH, причому Крупі належали 50% компанії. У 2022 році компанію ліквідували, але на піку своєї діяльності її річний оборот не перевищував 280 тис. євро.

Крім того, на державних посадах працювала і трохи дальша родина – 37-річний Євген Трояновський та 38-річний Сергій Бомок – племінники Крупів. Останній, між іншим, працював раніше разом зі своєю тіткою в обласній МСЕК. Зараз займає посаду заступника директора Хмельницького обласного серцево-судинного центру з економічних питань. Він також мав спільну нерухомість з родиною Круп, а його брат Андрій Бомок є давнім бізнес-партнером Катерини і Олександра Круп.

Сергій Бомок відмовився спілкуватись із журналістами, як і його матір, яка якраз була вдома у селі Старий Скалат, коли ми приїхали туди подивитись, як живуть родичі Крупів.

3

Відмовився від розмови і Андрій Бомок. Він навіть не хотів спростувати чи підтвердити ступінь рідства з Тетяною Крупою. Його соцмережі, точніше соцмережі його дружини, ніяк не виказують в ньому успішного бізнесмена. Хоча саме йому офіційно належить від 50 до 75% у різних компанія Круп. Зокрема він в рівних частинах ділить ТОВ «СКМ Вест Груп» з Катериною Крупою. Андрій Бомок також став керівником та бухгалтером у ТОВ «Вест Естейт», яке ще донедавна офіційно належало Олександрові Крупі. І йому ж перейшла власність майже повного пакету ТОВ «Якісний продукт плюс», яке свого часу було засноване Олександром Крупою.

Всі все знають, але нічого не роблять

Як згадує Альона Береза, засновниця хмельницького онлайн-медіа ЖАР.info, ще у 2013 році тоді 26-річний Олександр Крупа купив на аукціоні за 2,1 млн грн цілий будинок на вул. Проскурівській у центрі міста. Через три роки, коли там з’явилася незаконна надбудова, це привернуло увагу місцевих активістів.

Натомість діяльність його матері зацікавила місцевих журналістів значно пізніше. У 2020 році сюжет про Тетяну Крупу і її сім’ю зняли журналісти програми «Досить» хмельницького каналу ТВ7+. Тоді вони не лише порахували статки чиновницької родини та їх нерухомість, але й показали історії конкретних людей, яким Тетяна Крупа відмовляла у встановленні групи інвалідності без хабаря.

В результаті цим людям вдалося оформити інвалідність без хабарів, але матеріал журналістів не призвів до перевірки діяльності МСЕК на чолі з Тетяною Крупою – хоча герої сюжету заявляли про вимагання хабарів у 300-800 доларів з людини.

До речі, Сергій Лабазюк, який давно знає родину і навіть готовий пояснювати їхні статки офіційним бізнесом, також пригадав історію з далекого 2014 року, коли мав скандал з Тетяною Крупою.

«До мене, як до народного депутата тоді звернувся 26-річний хлопець, учасник АТО, з нашого хмельницького 8-го десантного полку. Він просто зі сльозами на очах розповів про те, що його у МСЕК з кабінету в кабінет відправляють і не оформляють інвалідність. А у нього було поранення, перебито сухожилля і одна рука всихала. Розповів, що на нього вийшов посередник і запропонував вирішити проблему за 1200 доларів. Я тоді сильно сварився з Крупою. Проблему хлопця вирішили. Але це ж абсурд! Факт, що у Хмельницькому корупція зашкалює. І це всі знають. Але в мене питання, а де були правоохоронці 10 років?!» – обурюється тепер депутат.

У цьому контексті варто згадати реакцію Міністерства охорони здоров’я після затримання Тетяни Крупи. Заступник міністра Сергій Дубров заявив, що Хмельницька область є лідером за кількістю скарг на роботу МСЕКів, а міністр Віктор Ляшко заявив, що МОЗ направляло перевірку, аби розібратись з цим питанням. Проте у відповіді на запит NGL.media міністерство не повідомило про результати цієї перевірки, зауваживши лише, що усі скарги передали до департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОВА.

У цьому департаменті повідомили, що лише за 2022-2023 роки отримали 384 скарги щодо роботи обласної МСЕК, але не могли з цим нічого вдіяти, бо «проведення перевірок не належить до повноважень департаменту».

«На скарги громадян, на думку яких, відмова у встановленні їм групи інвалідності пов’язана з можливим бажанням отримання членами комісії неправомірної вигоди, надавались роз’яснення щодо необхідності повідомлення про відомі заявнику факти до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції», – пояснюють свою бездіяльність у департаменті охорони здоров’я ХОВА.

Альтернативні заробітки

Останні 8 років Тетяна, Володимир та Олександр Крупи є власниками компанії «Солар-Інвест», яка займається альтернативною енергетикою (виробництво електроенергії сонячними панелями). За 2023 рік ця компанія задекларувала 1,6 млн грн чистого доходу. Для встановлення сонячних панелей сім’я скуповує земельні ділянки в області.

Загалом у Крупів та їхніх родичів дуже багато не так житлової чи комерційної нерухомості, як саме земельних ділянок. Усього ця сім’я володіє майже 63 га. Частину цієї землі у них орендують великі фермерські господарства, на інших встановлені сонячні панелі «Солар-Інвест».

Щоб не описувати детально кожен з об’єктів нерухомості сім’ї Круп, ми позначили їх на інтерактивній карті.

Тетяна Крупа разом з чоловіком Володимиром проживають у закритому житловому комплексі біля річки та міського парку культури у затишному районі Хмельницького. Втім, житловий комплекс явно не новий – помітні попсуті фасади і хаотично засклені балкони.

Квартиру Крупів-старших можна було частково роздивитись на фотографіях з обшуків, які публікувало ДБР. Саме тут було зроблене знамените фото Володимира з доларами на ліжку, яке моментально стало мемом у соцмережах.

4
Тетяна і Володимир Крупи, а також їхній син Олександр з дружиною Катериною живуть у житловому комплексі на вулиці Парковій

Крім того, Олександр Крупа володіє у Хмельницькому ще й квартирою площею 67 м2 на вулиці Інститутській. Прикметною ця квартира є тим, що купив він її у 2012 році за програмою молодіжного кредитування і досі виплачує за неї кредит приблизно тисячу гривень на місяць.

Незабаром після нашого візиту стало відомо, що Крупа-молодший звільнився з посади керівника головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області. Після звільнення він почав активно позбуватись бізнесу. Зокрема, він уже продав дві будівельні компанії «Вест-Естейт» і та «Естейт Плюс». Перша компанія, до слова, зараз будує великий житловий комплекс Argo біля озера на півночі Хмельницького. Спілкуватися про зміну власності у його компаніях Олександр Крупа також не захотів.

Дорогою від будинку Крупів неможливо не звернути увагу на ще один, суттєво новіший та масштабніший, житловий комплекс «Проскурів». Тут розжився чисельною нерухомістю племінник Тетяни Крупи, 37-річний працівник АТ «Хмельницькобленерго» Євген Трояновський.

Трояновський став власником двох квартир у новозбудованому житловому комплексі в один день – 8 лютого 2024 року, ще одну квартиру придбав у 2022-му. За словами Євгена Трояновського, інвестувати у нерухомість він зміг завдяки рідній сестрі Тетяні, а від Крупів він фінансову допомогу не отримував.

«Першу квартиру ми купили з сестрою в складчину, вона виїхала за кордон [на заробітки]. А ще дві квартири – це вона планує повернутись, і це, будемо казати, її рук справа… Моє вкладення там також є, але в більшій частині це вона допомогла», – пояснив Трояновський.

У міському парку культури, біля якого живуть Крупи, зараз ведуться будівельні роботи – на місці старого ресторану «Зоряна ніч» зводять готель з рестораном. Паспорт об’єкту на паркані переконує, що роботи мають бути закінчені до кінця року, але поки виглядає, що до завершення ще далеко. Цим будівництвом теж займаються безпосередньо Крупи, які кілька років тому викупили тут нерухомість та взяли в оренду у міської ради земельну ділянку.

Подарунки, «Олег МСЕК» і «Олег Бронь»

Аналізуючи нерухомість цієї сім’ї, журналісти помітили одну цікаву деталь. Володимир Крупа, батько сім’ї, має спільну нерухомість – житловий будинок на 64 м2 – з дільничним поліцейським з Теофіполя Олегом Федоруком та його дружиною Оленою. Будинок розташований у селі Волиця за 80 км від Хмельницького на ділянці, що також належить Федоруку.

48-річний Олег Федорук нас зацікавив, бо його можна вважати земельним магнатом: разом з дружиною та сином він накопичив майже 100 гектарів землі у Хмельницькій області, а це навіть більше, ніж у Крупів. При цьому частину землі він здає в оренду тим же агропідприємствам, що і Крупи. Погодьтесь, для рядового поліцейського – це неабиякий успіх.

І другий цікавий факт – за даними Getcontact, люди іноді записують поліцейського Федорука у телефонній книзі як «Олег МСЕК», «Олег Федорук Теофіполь Броня» та «Олег Бронь». Нетипові нікнейми для працівника поліції.

«Ви що смієтеся чи що? Не маю з цим нічого спільного… Я в міру своїх обов’язків виставляю в розшук осіб, які уникають служби. Військкомат надає інформацію, а ми її виставляємо. Потім [розшукувані] до мене дзвонять і питають, що зробити, щоб знятися з розшуку. Я кажу – прийти у військкомат. Потім вже військкомат цим всім займається… Я їх всіх від свого імені вношу в розшук, то хтось міг так позаписувати», – припускає Олег Федорук.

«[Володимир Крупа] просто поставив на моїй ділянці сонячні панелі», – пояснив поліцейський наявність спільного майна з Крупою-старшим і сказав, що вони відтоді товаришують. Хороші стосунки підкріплюються і тим фактом, що у 2022 році син Федорука подарував Володимиру Крупі подарунок на 32 тис. грн.

Незабаром після розмови з журналісткою Олег Федорук перетелефонував, аби дізнатись, хто саме записав його як «Олег Бронь» та «Олег МСЕК». Ми не змогли допомогти поліцейському, але поділяємо його здивування. І не лише через такі записи у телефонах інших людей, але й через нетипову кількість нерухомості як для дільничного поліцейського. Але це вже дещо інша історія.

Володимир Крупа і його син Олександр Крупа кілька разів декларували «подарунки у негрошовій формі» на досить великі суми. Наприклад, у 2020 році Олександр отримав подарунок на 74,6 тис. грн від Людмили Гоми, керівниці сільськогосподарського ТОВ «Агрокорм» у Віньківцях. Сконтактуватись з 86-річною Людмилою Гомою не вдалося, а її син Сергій доволі емоційно відреагував на телефонний дзвінок. «Залиште цих Крупів вже в спокої! Не актуальна вже інформація», – сказав він.

Не захотів говорити про свої стосунки з Крупами і колишній очільник Красилівського районного ТЦК, підприємець Юрій Кука, який ще у 2021 році зробив Володимиру подарунок на 73,5 тис. грн.

Що чекає на Крупів?

Зараз Тетяна Крупа перебуває у київському СІЗО, очікуючи на завершення розслідування та винесення вироку. Вона може вийти на свободу, якщо за неї внесуть 500 млн грн застави, але буде зобов’язана залишатись в Україні.

Наразі Тетяні Крупі оголосили підозру лише за статтею 368-5 ККУ про незаконне збагачення, за якою їй загрожує від 5 до 10 років ув’язнення. За версією слідства, виявлені у неї активи на 137 млн грн перевищують законні доходи. Окрім того, судячи з того, що вдома у Крупи знайшли підроблені медичні довідки та списки пацієнтів з фіктивними діагнозами, їй ще можуть оголосити підозру в хабарництві та фальсифікації документів. Це б збільшило шанси на жорсткіше покарання, хоч і це ще не факт.

До слова, про збагачення. Національне агентство з питань протидії корупції (НАЗК) перевірило декларації Тетяни Крупи та її невістки Катерини Крупи за 2023 рік і не знайшло ознак незаконного збагачення. На перевірці досі перебуває декларація Володимира Крупи за 2021 рік.

Загалом корупційні злочини в Україні вкрай рідко закінчуються реальним тюремним покаранням для фігурантів. Зазвичай винуватцям призначають штрафи або іспитовий термін. Нещодавно «Економічна правда» показала цю тенденцію саме на прикладі корупційних справ щодо працівників МСЕК, підтвердивши гіпотезу, що корупція у цих установах справді може бути зумовлена, серед іншого, і відсутністю реальних покарань.

Утім, дива таки іноді трапляються. Як згадана на початку історія з екс-керівником Хмельницької міської МСЕК Любомиром Зав’яльцем. За невеликий за нинішніми мірками хабар (700 доларів), він зрештою отримав реальний тюремний вирок. Але на відміну від Тетяни Крупи, його «зловили за руку» під час отримання хабара. Тому довести його провину було простіше.

Олександр Крупа, син Тетяни, наразі не отримав офіційну підозру, хоч ДБР відкрито говорило про його причетність до незаконного збагачення сім’ї.

Ще однією проблемою у справі Круп може стати відсутність свідків, які б могли підтвердити, що вона контролювала корупційні схеми у МСЕК. Усі працівники установи налаштовані захищати свою керівницю. Хоча, можливо, нещодавнє затримання хмельницьких лікарів, які фальсифікували довідки про інвалідність, якимось чином пришвидшить перебіг справи. У будь-якому разі слідчим доведеться добряче попітніти, аби ця резонансна історія не опинилась у папці «Зависло в повітрі», де і так вже майже не залишилось місця.

Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.


fb Мы в Twitter RSS

матеріали


fb Мы в Twitter RSS

хроніка