Дмитро Козюра з династії КДБістів, його батьки підтримували сина в незаконній діяльності, а дядько виявися відставним генералом ФСБ.
Ви найімовірніше бачили це фото, на якому голова СБУ Василь Малюк тримає за комір маловідомого широкому загалу чоловіка. Це Дмитро Козюра, якого СБУ у своєму повідомленні назвала «топовим «щуром» ФСБ». Із 2012 року він працював у Службі безпеки України, а з 2016-го – був керівником штабу Антитерористичного центру України. Як стверджує очільник СБУ України Василь Малюк, Дмитро Козюра передавав інформацію російській ФСБ, зокрема і про державні таємниці України, пише Радіо Свобода.
Шевченківський суд обрав запобіжний захід для Дмитра Козюри – 2 місяці тримання під вартою без можливості внести заставу. Тим часом сам підозрюваний каже, що про свої дії шкодує. А якби був варіант обміну в Росію – він би його розглянув.
«З 24 лютого 2022 року основним завданням Антитерористичного центру є протидія терористичній та диверсійній діяльності російських спецслужб», – сказано на сайті СБУ. Однак ще з 2018 року, стверджують в СБУ, Дмитро Козюра фактично очолив те, проти чого мав боротися.
За даними слідства, Дмитро Козюра був завербований ФСБ у 2018 році у Відні. Протягом певного часу фігурант із міркувань безпеки був «законсервований» російськими кураторами та не здійснював активної шпигунської діяльності. Однак наприкінці грудня минулого року ФСБ поновила з ним контакти, які вже на той момент відстежувало СБУ.
У СБУ повідомляють: виявили, що прихований канал зв'язку Козюри із «ворожою спецслужбою організував інший громадянин України, який раніше втік до Росії».
Нібито ця людина ще під час Революції гідності була помічником одного з народних депутатів забороненої нині Партії регіонів і брала активну участь в організації «Антимайдану».
«Серед іншого, він особисто перевозив з Москви готівку, яку потім роздавали учасникам проплачених мітингів. Цьому фігуранту планується оголосити повідомлення про підозру в державній зраді – як у співучасті з ворожим агентом, так і за окремими епізодами», – йдеться у повідомленні СБУ.
А куратором від ФСБ був – Юрій Шаталов, який і координував діяльність агентурної мережі.
«Для зв’язку з резидентом ворожої спецслужби «щур» використовував конспіративну квартиру в Києві. Він отримав спеціальний мобільний телефон, Wi‑Fi роутер та сім-карту, за допомогою яких і здійснював приховану передачу зібраної для ФСБ інформації, у тому числі документів, що становлять державну таємницю», – йдеться на сайті СБУ.
Судячи з фото, які оприлюднили працівники СБУ, затримали Дмитра Козюру саме у тій конспіративній квартирі.
Під час розслідування СБУ задокументувала 14 епізодів протиправної діяльності Дмитра Козюри. Голова служби безпеки Василь Малюк входив до оперативно-слідчої групи, яка «займалася розробкою зрадника, та очолював операцію з його затримання».
Під час негласних слідчих дій оперативні працівники СБУ тривалий час передавали працівникам ФСБ через підозрюваного дезінформацію. Яку саме і впродовж якого терміну – не повідомляють.
«За рахунок шифрованих програмних закладок ми проникли у гаджети зрадника – мобільні термінали, комп’ютери. Ми фактично з ним жили, проводили аудіо- і відеоконтроль. У процесі цього всього нам вдалося якісно задокументувати збір і передачу зрадником відповідної інформації ворогу», – йдеться в коментарі Малюка.
Судове засідання де обирають запобіжний захід підозрюваному у держзраді Дмитру Козюрі
Зараз справа передана на розгляд до суду.
Дмитро Козюра, як кажуть у СБУ, не заперечує свою співпрацю із ФСБ.
Його висунули підозру у державній зраді за статтею 111 Кримінального кодексу України.
У разі доведення слідством усіх звинувачень, Козюрі загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна. Або ж 15 років позбавлення волі у разі, якщо слідство не зможе довести, що внаслідок його дій загинули люди.
13 лютого Шевченківський районний суд Києва обрав запобіжний захід 2 місяці під вартою без права внести заставу. Суд повністю задовільнив клопотання прокурора та врахував ризик втечі підозрюваного закордон, а саме в Росію.
Двоєрідний брат батька Дмитра Козюри, за даними слідства, колишній працівник ФСБ РФ. Сам Козюра під час суду повідомив, що його дядько працював у ФСБ до 2013 року і зараз вже не працює там. Йдеться про 71-річного генерал-полковника у відставці Олексія Кузюру. Він закінчив Вищу школу КДБ СРСР за спеціальністю «Міжнародні відносини» у 1980 році. Академію ФСБ Росії за спеціальністю юрист у сфері державного управління у 1995 році. З 1972 і аж до 2024 року – дядько Дмитра Козюри служив на оперативних та керівних посадах у системі органів державної безпеки РФ.
У матеріалах кримінального провадження, за даними СБУ, фігурують і батьки Дмитра Козюри. За інформацією СБУ вони виправдовують російську агресію, вихваляють президента РФ Володимира Путіна. На основі аудіоперехоплень працівники СБУ зробили висновок, що батьки Козюри знали про його співпрацю із ФСБ.
«Батькам планується оголосити про підозру за ст. 436-2 ККУ (виправдовування агресії РФ проти України)», – повідомили у СБУ.
Генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун не виключає, що батьки Дмитра Козюри мали стосунок до роботи КДБ СРСР. «Я не виключаю, що його батьки прийшли ще з КДБ, бо наша служба ж не була створена з нуля, вона була створена на основі КДБ, тому у нас тут є ще такі люди, котрі можливо десь в домашніх умовах намагаються показати, наскільки вони люблять Росію», – розповів генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун.
Водночас, за даними СБУ, Дмитро Козюра працював на користь Росії не лише з ідеологічних міркувань, а й за гроші. Скільки коштів за час співпраці з ФСБ отримав Дмитро Козюра не повідомляють.
Батьки Дмитра Козюри і адвокати поки не коментували ці заяви СБУ.
Журналісти запитали у генерал-майора запасу СБУ Віктора Ягуна чи справді російські агенти в органах безпеки України – це велика проблема.
«Я би не казав, що це прямо така надзвичайна проблема, йде системна зачистка і навіть є питання про це, що основна маса оперативників після 2014 року справді змінилася, там більше 70% прийшли нові люди. Біля 50% це оперативники, котрі народились вже не в СРСР», – сказав Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ.
Віктор Ягун наголошує: повністю уникнути небезпеки появи шпигунів в українських спецслужбах дуже складно. А саме у цій ситуації «на руку ворогу зіграло» і те, що агент був зацікавлений не тільки у грошах, а й мав ідеологічні погляди, спільні із російськими службами.
Нині підозрюваний у державній зраді Дмитро Козура каже, що у разі, якщо буде можливість обміну у Російську Федерацію, він розглянув би таку можливість.
Щоб не проґавити найважливіше, підписуйтесь на наш Telegram-канал.