Реєстр волонтерів виконує декілька функцій. По-перше, дозволяє не оподатковувати гроші, які збирає благодійник. По-друге, це означає, що волонтер перевірений і гроші підуть на корисну справу. Насправді база даних ведеться з 2014 року, але чим далі триває війна, тим більше ресурсом користуються громадяни.
Це не обов’язково, але згідно з Податковим кодексом, суми коштів, які збирає волонтер, не будуть включатися до його річного оподатковуваного доходу і це убереже від проблем із податковою у майбутньому.
Відсутність у Реєстрі - не правопорушення. До того ж безпосередньо податкова служба не має відкритого доступу до інформації про надходження на рахунки. Така інформація знаходиться у банків, які зобов’язані перевіряти підозрілі платежі або платежі, які в сукупності перевищують 400 000 грн. Вже банк може зупинити фінансову операцію і передати інформацію до податкової. Наявність у Реєстрі дозволить уникнути претензій з боку служби.
Потрібно зробити запит у податкову за місцем реєстрації або особисто, або поштовим відправленням. До заяви обов’язково додаються копії паспорта та ідентифікаційного коду (у разі відправки поштою − засвідчені нотаріально), а також довідка з банку про відкритий рахунок або карту, на яку збиратимуться кошти.
Існує норма, що звільнення від оподаткування застосовуються також у податковому році, що передує року внесення до Реєстру. Тому частина волонтерів ухвалює рішення про реєстрацію в Реєстрі з початку року, щоб пільговий період 100% потрапив на весь минулий рік.
Документи можуть бути подані особисто або поштою. Потрібно пред'явити паспорт або посвідчення особи, або копії у разі подачі документів поштою. Іноземці та особи без громадянства додатково пред'являють документ, що підтверджує законність перебування на території України.
“У разі подання документів поштою підпис фізичної особи - благодійника на заяві та копія довідки про відкриття/закриття рахунка фізичною особою, що призначений для здійснення благодійної діяльності, мають бути завірені нотаріально”, - зазначили у Державній податковій службі.
Структура волонтерського руху в Україні суттєво змінилася із 2022 року, тож наразі ми маємо великі імениті фонди і так само локальні та невеликі групи людей, які роблять не менш корисну справу. Це привабило і шахраїв. Щоб не потрапити на їхній гачок є декілька варіантів перевірки:
“Ми не раз чули історії про фіктивні збори, бо людськими емоціями легко маніпулювати. Після цього люди зневірюються і перестають донатити загалом. Варто пам’ятати, що фонди користуються не лише зборами, а мають, як зараз популярно казати, патреонство від міжнародних організацій. Для нас це, наприклад, основний напрямок. У такому випадку - звітність надважлива і без неї не отримати допомогу наступного разу. Я все ж виступаю за те, що волонтерство має бути офіційно підтвердженим із усіх сторін. Наразі ми не такі розгублені, як на початку вторгнення, тож є змога привести до ладу документацію”, - розповів Андрій Жданов - директор БФ «Одеса і Одесити»
До того ж наявність волонтерів у подібних реєстрах накладає на нього відповідальність. Законодавство про гуманітарну допомогу в Україні було прийняте ще за 1999 року, то було не готове до війни. Зараз ці речі врегульовано.